Proces rekrutacji bez tajemnic – co powinieneś wiedzieć?

Rekrutacja to dla aplikanta ważny etap w podejmowaniu współpracy; równie jednak ważny, a często ważniejszy, jest on dla pracodawcy. Zwykle taki proces składa się z 3 głównych części i w wielu firmach wygląda podobnie, co daje możliwość odpowiedniego przygotowania się kandydata. Jak przebiega typowa rekrutacja i co należy o niej wiedzieć?

1. Selekcja CV

Twoja kandydatura zaczyna się od złożenia dokumentów – to kluczowy moment procesu, w którym pracodawca wyłoni cię z puli setek kandydatów. Jak sporządzić dokumenty aplikacyjne tak, by przykuły uwagę?

Zadbaj o przejrzystość; im czytelniejszy dokument, tym szybciej i łatwiej pracodawca dotrze do informacji, których potrzebuje. Unikaj nieładu, w którym Twój wniosek może się wydać nieatrakcyjny!
Podkreśl swoje kompetencje – zaprezentuj się zwłaszcza od tych mocnych stron, które są istotne na stanowisku, o jakie się ubiegasz,
Wyjdź naprzeciw oczekiwaniom – równie istotne, co doświadczenie i wiedza, jest bycie właściwą osobą we właściwym zespole. Przed wysłaniem listu motywacyjnego spróbuj dowiedzieć się więcej o danej firmie i dostosować zawarte w aplikacji informacje – zaakcentuj cechy, które mogą dobrze współgrać ze specyfika danego przedsiębiorstwa,
Zachowaj profesjonalizm w liście motywacyjnym, a później podczas rozmowy. Nie bój się okazać zaangażowania, planów i ambicji, lecz utrzymaj przy tym zawodowy i opanowany wizerunek. W zastosowaniu odpowiednich sformułowań pomogą Ci wskazówki z portali tematycznych lub gotowe wzory cv, na których możesz się opierać.

2. ROZMOWA KWALIFIKACYJNA

Twoje podanie zainteresowało przedsiębiorcę – zbliża się termin, w którym staniesz przed komisją rekrutacyjną z jednym zadaniem: udowodnić, dlaczego to Ty jesteś idealnym kandydatem na to stanowisko. Jak przejść rozmowę kwalifikacyjną bez potknięć i na co zwracać uwagę?

Bądź punktualny. Nie odwlekaj spotkania. Twoja pierwsza wizyta w nowym miejscu pracy rzuca światło na dalszą współpracę;
Zadbaj o schludność – wygląd oczywiście nie jest najważniejszy, ale „jak Cię widzą, tak Cię piszą”! To, jak wizualnie się zaprezentujesz, też świadczy o profesjonalizmie i wpłynie na ogólną ocenę rekrutera;
Pamiętaj o wypoczynku – stres związany ze zbliżającą się rozmową często spędza sen z powiek. W miarę możliwości bądź w pełni sił, kiedy staniesz przed komisją;
Znów: rozeznaj się w firmie, do której aplikowałeś; wszelkie informacje na temat jej celów, działań i standardów będą ogromnym atutem. Śmiało prezentuj zdobytą wiedzę – wykaż zainteresowanie, a wzbudzisz zainteresowanie. Przy tym oczywiście uważaj na przesadę – zdaj się na intuicję i nie wspominaj o informacjach, które, nawet jeśli prawdziwe, mogą niepotrzebnie wzbudzić do Ciebie niechęć, np. „słyszałem, że dogania Państwa konkurencja z…”;
Bacznie słuchaj, gdy mówi rekruter – zachowaj czujność i odpowiadaj na pytania możliwie najdokładniej. Nie daj się zaskoczyć, lecz sam zaskakuj uwagą; stawiaj własne pytania, gdy nie jesteś czegoś pewny;
Zachowaj profesjonalizm i kulturę osobistą, a przy tym bądź spokojny. Ostatecznie nie ma się czego bać, a stres jest tu Twoim największym wrogiem – wykaż się swobodą i otwartością;
Jeżeli pracodawca podejmie temat proponowanej stawki, jest bardzo prawdopodobne, że spyta o Twoje oczekiwania. Może to być przełomowy moment spotkania – dokładnie przemyśl status firmy oraz to, co możesz od siebie zaoferować względem tego, czego oczekujesz. Jeśli jesteś niepewny w tej kwestii, zostaw sobie „furtkę” – zaproponuj stawkę mniej konkretną, w widełkach.

3. ZŁOŻENIE I NEGOCJACJA OFERTY

Przed Tobą ostatni szczebel w drabinie rekrutacji. Odbywa się on zwykle drogą telefoniczną bądź elektroniczną, choć nierzadko w formie kolejnego spotkania. Przedsiębiorca jest wstępnie na Ciebie zdecydowany – pozostaje dopiąć wszystko na ostatni guzik.
Podczas tej decydującej rozmowy, nie bój się negocjować wyższego pułapu wynagrodzenia; oczywiście nie roszczeniowo, ale subtelnie i z wyczuciem. Sytuacja na rynku pracy sprzyja dziś pracownikom i na tym etapie ostatnie czasem słowo należy do Ciebie.
Uważnie przestudiuj zachowanie swojego pracodawcy; nie pozostaw żadnych niedomówień i śmiało wyraź własne potrzeby bądź preferencje. Jeśli pojawiają się jakieś niejasności, których nie wyjaśniono w toku rekrutacji, koniecznie dopytaj o szczegóły i rozwiej wątpliwości. To, co uzgodnisz w tym etapie, będzie dla Ciebie wiążące.

Sprawdź więcej porad na temat pracy i rekrutacji, a także aktualne oferty pracy z okolicy na Aplikuj.pl

pdfPAMIĘTAJ O KLAUZULI RODO - PRZECZYTAJ376.71 KB

docTargi pracy dla studentów – dlaczego warto brać w nich udział?29.5 KB - porady PRACUJ.PL

pdfCzym się kierować wybierając firmę na staż? 202.26 KB- porady PRACUJ.PL

 

JAK NAPISAĆ DOBRE CV?

Pamiętaj o tym, że CV jest twoją wizytówką. Jest to pierwszy etap rekrutacji, do którego warto dobrze się przygotować. Zadanie wbrew pozorom nie jest takie łatwe bo nie ma "CV uniwersalnego". Twoja decyzja dotycząca sposobu pisania CV w dużej mierze zależy od doświadczeń zawodowych, jakie już zdobyłeś oraz stanowiska i firmy, do której aplikujesz. Możesz zdecydować się na życiorys chronologiczny (najczęściej spotykany), funkcjonalny lub wykorzystać elementy obydwu.

TYP CHRONOLOGICZNY

Przygotowując taki życiorys opisz w kolejności chronologicznej swoje doświadczenia zawodowe (zaczynając od aktualnego miejsca pracy). Jeśli jesteś studentem zamieść w tym miejscu wszelkie staże i praktyki (podaj zakres obowiązków).

TYP FUNKCJONALNY

Przygotowując taki życiorys odwołujesz się do wymagań potencjalnego pracodawcy. Podkreślasz swoje umiejętności i osiągnięcia. Jeżeli pracodawca oczekuje np. umiejętności projektowania stron www, skoncentruj się na opisaniu swoich doświadczeń w tym zakresie. Tutaj mniejsze znaczenie ma wskazywanie kolejnych pracodawców, wybierz te informacje, które podkreślają twoje walory w oczach pracodawcy.

TYP MIESZANY

Wykorzystujesz w nim zalety jednego i drugiego rodzaju życiorysu. Możesz opisać umiejętności i osiągnięcia na pierwszym miejscu, a następnie podać informacje na temat swojej kariery zawodowej.

Kiedy już zdecydujesz, który typ życiorysu wybierasz pamiętaj o kilku podstawowych zasadach:

Przejrzystość - Wyraźnie oddziel kolejne sekcje. Pamiętaj o odstępach i marginesach
Eksponowanie ważnych informacji - Możesz podkreślić lub pogrubić najważniejsze informacje
Zwięzłość - Życiorys to nie opowiadanie, najlepiej jeżeli zmieścisz go na jednej stronie ()maksymalnie dwie strony)
Poprawność i estetyka - Pamiętaj o tym, że błędy językowe są niedopuszczalne. Zwróć uwagę na stronę estetyczną dokumentu, który wysyłasz lub przedkładasz pracodawcy

pdfWZÓR CV - KLIKNIJ TUTAJ317.64 KB

ZRÓDŁO WZORU CV? TUTAJ

PRZYKŁADÓW CV SZUKAJ NA STRONIE WWW.PRACUJ.PL

CV osoby bez doświadczenia zawodowego – jak uczynić je atrakcyjnym dla pracodawcy? - porady PRACUJ.PL

pdfCzym się kierować wybierając firmę na staż202.26 KB - porady PRACUJ.PL

 

LIST MOTYWACYJNY

Napisanie listu motywacyjnego sprawia nam z reguły więcej problemów niż napisanie CV. Jest to jednak bardzo ważny dokument decydujący niejednokrotnie o tym czy pracodawca zwróci uwagę na naszą kandydaturę. List ten powinien być sprawnym połączeniem informacji zawartych w ogłoszeniu, na które odpowiadamy oraz informacji zawartych w CV.

Pamiętaj o następujących zasadach:

  • odnoś się do konkretnego ogłoszenia,
  • wyeksponuj swoje atuty wymagane na danym stanowisku (predyspozycje, doświadczenie),
  • napisz, dlaczego jesteś zainteresowany pracą właśnie w tej firmie, na tym stanowisku,
  • odwiedź wcześniej strony internetowe danego pracodawcy, aby pozyskać niezbędne informacje,
  • unikaj pustosłowia,
  • rozwiń elementy, których zabrakło w Twoim CV,
  • możesz napisać o swoim charakterze, osobowości, dobrze jeżeli uzasadnisz swoją wypowiedź przykładami,
  • pisz prostym językiem, poprawnie i zwróć uwagę na estetykę.

JAK DOBRZE WYPAŚĆ PODCZAS ROZMOWY KWALIFIKACYJNEJ

Aby dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej oprócz odpowiedniego stroju i zachowania, kluczowe znaczenie ma odpowiednie przygotowanie. Przed rozmową musisz zdobyć informacje na temat firmy, w której chcesz pracować, stanowiska o które się ubiegasz i na swój temat.

Najczęściej spotykane pytania dotyczące firmy to:

  • Gdzie dowiedziałeś się o naszej firmie i co o niej wiesz?
  • Dlaczego chciałbyś pracować w naszej firmie?

Najczęściej spotykane pytania dotyczące stanowiska to:

  • Dlaczego jesteś zainteresowany pracą na tym właśnie stanowisku?
  • Jak wyobrażasz sobie pracę na danym stanowisku?
  • Dlaczego uważasz, że nadajesz się na to stanowisko?
  • Jakie masz cechy i umiejętności, które są ważne na stanowisku, o które się ubiegasz?

Uporządkuj wiedzę na temat swojego wykształcenia, doświadczenia i kwalifikacji tak, aby jak najlepiej zaprezentować się przed pracodawcą, ale przygotuj się również na to, że zechce on sprawdzić twoje umiejętności w praktyce. Często osoby rekrutujące wykorzystują pytania sytuacyjne, żeby na podstawie doświadczeń kandydata zdiagnozować sposób postępowania w przyszłości.

Na przykład:

  • Opisz sytuację, w której musiałeś zorganizować pracę kilku osób,
  • Opisz najbardziej stresującą sytuację, w jakiej się znalazłeś,
  • Przedstaw sytuację, kiedy nie udało Ci się zrealizować powierzonego zadania,

Pamiętaj o tym, że Ty również możesz zadawać pytania pracodawcy. Możesz zapytać o zakres obowiązków, obszar działania, możliwość podnoszenia kwalifikacji, czas pracy, termin wyniku rozmowy kwalifikacyjnej lub termin rozpoczęcia pracy.